SDSSAA Badminton 2008

Individual Results:  Midget

 

Midget Age Group: Men's Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Garrett Duff

St Ben

5

2nd

Tancred Thomas

St Ben

4

3rd

Gabriel Despatie

MC

3

4th

Brandon Shirk

Las

2

5th

Brandon Ouelette

ESFR

1

5th

Patrick Desmarais

Lock

1

 

Midget Age Group: Ladies' Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Brigitte Gelinas

MC

5

2nd

Chloe Vaillancourt

MC

4

3rd

Krysta Phillips

MC

3

4th

Ashley Bertand

St Ch

2

5th

Elzabeth Beers

Chelm

1

5th

Jen Redwood

St Ben

1

 

Midget Age Group: Men's Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Ian Walker/Alex Fievoli

Loe

5

2nd

Roch Lacroix/Chad Prevost

ESFR

4

3rd

Grant Kilganon/Dan Burritt

SC

3

4th

Zach Bergeron/Eric Poitras

Hor

2

5th

Ben Pearce/travis Pacione

Loe

1

5th

Brandon Stewart/denis Laurin

Champ

1

 

 


SDSSAA Badminton 2008

Individual Results

 

Midget Age Group: Ladies' Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Jade Huffman/Kelsey Huffman

Loe

5

2nd

Julia Schmidt/Alicia McMaster

SC

4

3rd

Carina Lamontagne/Cassandra Malott

CND

3

4th

Emilie Thibeault/Genevieve Santi

CND

2

5th

Nicole Dubois/Kelsy McPhee

Lock

1

5th

Alison Huard/Renelle Therrien

Hor

1

 

Midget Age Group: Mixed Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Joshua Demore/Karolyne Blaine

MC

5

2nd

Stephane Houle/Maxine Lebreton

MC

4

3rd

Matt Dykstra/Jordan Fitzgerald

Loe

3

4th

Eric Slade/Meagan Landriault

Loe

2

5th

Alex Predon/Kayla Cuomo

Las

1

5th

Eric Fortier/Stephanie Rose

ESFR

1

 

 

Junior Age Group: Men's Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Kevin Wiseman

LoE

5

2nd

Dylan Rheault

Las

4

3rd

Jon Schuran

Las

3

4th

Joe Camilliti

LoE

2

5th

Anthony Zager

St Ch

1

5th

Mike McCue

Lock

1

 

 


SDSSAA Badminton 2008

Individual Results

 

Junior Age Group: Ladies' Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Erin Agnihotri

MMA

5

2nd

Anna McDonald

St.Ch.

4

3rd

Christi Sitko

Liv

3

4th

Emma Paxton

MMA

2

5th

Jessica Dormer

SSS

1

5th

Chelsea Wandziak

MMA

1

 

Junior Age Group: Men's Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Rhys Jarvis / Sparsh Kundan

LoE

5

2nd

Jayme Laroques / Nathaniel Martin

CND

4

3rd

Ryan Brazeau / Jordan Kilganon

S.C.

3

4th

Brian Baril / Peter Horodziejczyk

Las

2

5th

Martin Blais/Jordan Faggioni

CND

1

5th

Adam Falcioni/Levi Alkouri

St Ch

1

 

Junior Age Group: Ladies' Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Cara McCutcheon / Miranda Pelltier

LoE

5

2nd

Jamie Lafreniere / Sophie Belland

Lock

4

3rd

Melissa Lafrancois / Jenna Laurin

S.C.

3

4th

Kayla Gallo / Brianne Myre

CND

2

5th

Jocelyn Bujold/Veronique Roy

SC

1

5th

Sylvie Leveiller/Liane Sequin

CND

1

 

 


SDSSAA Badminton 2008

Individual Results

 

Junior Age Group: Mixed Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Sarah Gosselin/Mason Morningstar

SC

5

2nd

Audra Matthewson/Dan Collins

Loe

4

3rd

Joanna Belanger/Marty Scheer/

Lock

3

4th

Alysa Manojlovic/Dylan Gow

Conf

2

5th

n/a

n/a

1

5th

n/a

n/a

1

 

Senior Age Group: Men's Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Corey French

LoE

5

2nd

Dustin Mitchell

Las

4

3rd

Patrick Michel

CND

3

4th

Samuel Jean Louis

Lock

2

5th

Nicholas Lalonde

MC

1

5th

Sean Thomas

St Ben

1

 

Senior Age Group: Ladies' Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Julie Vasseur

LoE

5

2nd

Jenna Dupuis

F.R.

4

3rd

Zorisa Prosser

St. Ben.

3

4th

Donna McLaughlin

S.C.

2

5th

Courtney Larose

MMA

1

5th

Stacy Watson

Lock

1

 

 


SDSSAA Badminton 2008

Individual Results

 

Senior Age Group: Men's Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Justin Richardson / Adam Constantineau

M.C.

5

2nd

Antonio Radford Paz / J. F. Renaud

M.C.

4

3rd

Michel Huneault / Kyle Eide

CND

3

4th

Bradley Dupuis / Patrick Houle

F.R.

2

5th

Henry Collins/Jackson Slade

Loe

1

5th

Blair Roberts/Nick Micelotta

St Ch

1

 

Senior Age Group: Ladies' Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Sylvie Dalcourt / Liana Battistoni

LoE

5

2nd

Lisa Lahaie / Janelle Fortin

F.R.

4

3rd

Lindsey Champagne / Mirelle Gascon

M.C.

3

4th

Sarah White / Kioshi Portelance

St. Ben.

2

5th

Tracy Smith Laryssa Bilinsky

Liv

1

5th

Andrea Mytny/Kaitlynd Burns

MMA

1

 

Senior Age Group: Mixed Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Karly Walker/matt Ball

LoE

5

2nd

Kelly Tyndall/Scott Wiseman

LoE

4

3rd

Joan Lessard / Julie Maslakewycz

CND

3

4th

Mike Hackey / Steph Farrell

Lock

2

5th

Josee Pitre/Chris McDougall

FR

1

5th

Carolinr Comeau/Michael Lefebvre

FR

1

Back to Championship Records Page
Back to SDSSAA Home Page