SDSSAA Championship Meet - 19/02/2004 SUDBURY DISTRICT SECONDARY SCHOOLS ATHL. ASSN CHAMPIONSHIP SWIM MEET Results
                               
 
Event 1  Girls 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockerby Composite School  'A'                         NT    3:01.97    9  
     1) Suosalo, Erin 14                2) Gasparini, Krissy 14           
     3) Jalelski, Erin 14               4) McGinn, Logan 14               
 
Event 3  Women 16 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockerby Composite School  'A'                         NT    2:50.29    9  
     1) Graham, Clare 15                2) Loranger, Melissa 15           
     3) Henry, Alysia 15                4) Blomme, Stephanie 15           
  2 College Notre Dame  'A'                                NT    3:14.47    7  
     1) Bujold, Janie 15                2) Galipeau-Belaire, Janelle 15   
     3) Larocque, Jacinthe 15           4) Poitras, Renee 15              
 
Event 4  Men 16 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockerby Composite School  'A'                         NT    2:32.56    9  
 
Event 5  Women 19 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ecole Secondaire Hanmer  'A'                           NT    2:34.00    9  
     1) Giroux, Nathalie 15             2) Harvey, Kailey 16              
     3) Bourgeault-Tasse, Emilie 15     4) Cossar, Kathryn 17             
  2 Lively District Secondary S.  'A'                      NT    2:42.22    7  
  3 Lockerby Composite School  'A'                         NT    2:50.29    6  
     1) Sriram, Swetha 16               2) Sutinen, Samantha 16           
     3) O'Hara, Liz 17                  4) Gratton, Destiny 16            
  4 E.S.C. L'Horizon  'A'                                  NT    2:52.20    5  
     1) Austin, Michelle 17             2) Gelineau, Danielle 16          
     3) Menard, Lee-Ann 16              4) Russell, Gillian 14            
  5 Marymount Academy  'A'                                 NT    3:05.25    4  
     1) Bruneau, Courtney 16            2) Howard, Jenna 16               
     3) Nichol, Lexi 16                 4) Wandziak, Lindsay 15           
  6 College Notre Dame  'A'                                NT    3:11.01    3  
     1) Shuparski, Andrea 15            2) Poirier, Maxime 16             
     3) St. Denis, Sylvie 16            4) Basso, Miranda 16              
 
Event 6  Men 19 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockerby Composite School  'A'                         NT    2:23.69    9  
     1) Demers, Eric 17                 2) Gregoris, Jon 17               
     3) Liu, Mike 16                    4) Larmer, James 16               
 -- St. Benedicts  'A'                                     NT         DQ  
     1) Gould, Evan 14                  2) Reitzel, Ben 14                
     3) Tavchandjian, Nicolas 16        4) Busch, Edward 18               
 
Event 7  Women 19 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 College Notre Dame  'A'                                NT    1:16.28    9  
     1) Aubin, Stephanie 14             2) Bujold, Jessica 17             
     3) Vachon, Lee Anne 16             4) Verhoeven, Jessica 16          
 
Event 9  Women 19 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Neill, Caitlin          16 Vikings              1:11.75    1:13.00    9  
  2 Green, Molly              14 Lancers              1:12.00    1:14.52    7  
  3 Commito, Kyleigh          15 Vikings              1:15.11    1:15.43    6  
  4 Booth, Lindsay            15 Vikings              1:17.18    1:17.12    5  
  5 Bourgeault-Tasse, Emilie  15 Sabres               1:21.49    1:21.17    4  
  6 Petretti, Jen             17 Vikings              1:20.31    1:23.47    3  
  7 Bass, Andrea              14 Hawks                1:25.72    1:25.72    2  
  8 McGinn, Logan             14 Vikings              1:25.19    1:28.49    1  
 
Event 9  Women 19 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Neill, Caitlin          16 Vikings                   NT    1:11.75  
  2 Green, Molly              14 Lancers                   NT    1:12.00  
  3 Commito, Kyleigh          15 Vikings                   NT    1:15.11  
  4 Booth, Lindsay            15 Vikings                   NT    1:17.18  
  5 Petretti, Jen             17 Vikings                   NT    1:20.31  
  6 Bourgeault-Tasse, Emilie  15 Sabres               1:19.20    1:21.49  
  7 McGinn, Logan             14 Vikings                   NT    1:25.19  
  8 Bass, Andrea              14 Hawks                1:15.00    1:25.72  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Serre, Jessica            18 Chargers             1:28.40    1:26.48  
 10 White, Meghan             17 Hawks                1:30.10    1:27.79  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Westphal, Stephanie       16 North Stars               NT    1:29.12  
 12 Gareau, Julie             15 Vikings                   NT    1:30.52  
 13 Salazar, Karla            14 Lancers                   NT    1:31.31  
 14 Denomme, Kate             14 North Stars               NT    1:31.42  
 15 O'Hara, Liz               17 Vikings                   NT    1:32.13  
 16 Hobbs, Hailey             17 Flyers                    NT    1:37.94  
 
Event 10  Men 19 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Green, Buddy              17 Lancers              1:15.88    1:07.06    9  
  2 Demers, Eric              17 Vikings              1:17.37    1:14.59    7  
  3 MacKenzie, Michael        15 Vikings              1:21.53    1:19.09    6  
  4 White, Marcus             15 Hawks                1:21.13    1:22.39    5  
  5 Bass, James               16 Hawks                1:22.31    1:23.24    4  
  6 Lalonde, Brian            15 Alouettes            1:23.97    1:25.35    3  
  7 Day, Grant                17 Flyers               1:39.87    1:43.90    2  
 -- Endleman, Dave            15 Vikings                        X1:23.92  
 
Event 10  Men 19 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Green, Buddy              17 Lancers                   NT    1:15.88  
  2 Demers, Eric              17 Vikings                   NT    1:17.37  
  3 White, Marcus             15 Hawks                1:23.40    1:21.13  
  4 MacKenzie, Michael        15 Vikings                   NT    1:21.53  
  5 Bass, James               16 Hawks                1:24.00    1:22.31  
  6 Lalonde, Brian            15 Alouettes            1:27.00    1:23.97  
  7 Day, Grant                17 Flyers                    NT    1:39.87  
 -- Endleman, Dave            15 Vikings                   NT         DQ  
 
Event 11  Girls 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Russell, Gillian          14 Aigles                 43.25      43.68    9  
  2 Haring, Marla             14 Regals                 45.90      45.89    7  
  3 Aubin, Stephanie          14 Alouettes              47.82      47.03    6  
  4 McCormack, Shannon        14 BACSS                  49.86      47.83    5  
  5 Gardner, Lara             14 Regals                 51.19      48.47    4  
  6 Jalelski, Erin            14 Vikings                49.06      50.25    3  
  7 Suosalo, Erin             14 Vikings                51.88      58.06    2  
  8 Beaulieu, Fauve           14 Alouettes              54.59    1:00.51    1  
 
Event 11  Girls 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Russell, Gillian          14 Aigles                 44.59      43.25  
  2 Haring, Marla             14 Regals                    NT      45.90  
  3 Aubin, Stephanie          14 Alouettes                 NT      47.82  
  4 Jalelski, Erin            14 Vikings                   NT      49.06  
  5 McCormack, Shannon        14 BACSS                     NT      49.86  
  6 Gardner, Lara             14 Regals                    NT      51.19  
  7 Suosalo, Erin             14 Vikings                   NT      51.88  
  8 Beaulieu, Fauve           14 Alouettes              55.22      54.59  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Elizabeth          14 Flyers                    NT      56.11  
 10 Moore, Samantha           14 Hawks                1:01.90      59.35  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Katzur, Kaitlyn           14 Alouettes                 NT      59.56  
 -- Gilles, Michelle          14 ESMC                      NT         DQ  
 -- Gasparini, Krissy         14 Vikings                   NT         DQ  
 
Event 12  Boys 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hey, Jon                  14 Vikings                45.13      43.41    9  
  2 Onucky, Kris              14 Flyers                 48.00      46.42    7  
  3 Spence, Eric              14 BACSS                  50.39      54.32    6  
  4 Reitzel, Ben              14 Bears                  55.97      55.26    5  
  5 Gatien, Matthew           14 Vikings                54.61      56.83    4  
 
Event 12  Boys 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hey, Jon                  14 Vikings                   NT      45.13  
  2 Onucky, Kris              14 Flyers                    NT      48.00  
  3 Spence, Eric              14 BACSS                     NT      50.39  
  4 Gatien, Matthew           14 Vikings                   NT      54.61  
  5 Reitzel, Ben              14 Bears                     NT      55.97  
 
Event 13  Women 15 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Loranger, Melissa         15 Vikings                44.62      44.62    9  
  2 Renaud, Nicole            15 BACSS                  45.07      44.64    7  
  3 Giroux, Nathalie          15 Sabres                 45.83      45.81    6  
  4 Graham, Clare             15 Vikings                46.19      46.56    5  
  5 Dumencu, Zoe              15 Knights                48.43      47.54    4  
  6 Kelly, Michaela           15 Lancers                49.67      49.60    3  
  7 Williams, Rebecca         15 Regals                 51.12      51.69    2  
  8 Vildis, Sarah             15 Hawks                  50.91      51.71    1  
 
Event 13  Women 15 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Loranger, Melissa         15 Vikings                   NT      44.62  
  2 Renaud, Nicole            15 BACSS                     NT      45.07  
  3 Giroux, Nathalie          15 Sabres                 47.65      45.83  
  4 Graham, Clare             15 Vikings                   NT      46.19  
  5 Dumencu, Zoe              15 Knights                   NT      48.43  
  6 Kelly, Michaela           15 Lancers                   NT      49.67  
  7 Vildis, Sarah             15 Hawks                  53.50      50.91  
  8 Williams, Rebecca         15 Regals                    NT      51.12  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cameletti, Robyn          15 Knights                   NT      53.44  
 10 Durand, Caroline          15 Sabres               1:03.53      55.27  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lundy, Jessica            15 Hawks                1:00.00      55.38  
 12 Kenny, Tiffanie           15 Chargers                  NT      58.36  
 13 Cranston, Victoria        15 Lancers                   NT    1:00.85  
 14 Lin, Glendy               15 Lancers                   NT    1:02.54  
 15 Poitras, Renee            15 Alouettes            1:05.00    1:02.58  
 -- Wandziak, Lindsay         15 Regals                    NT         DQ  
 -- Carriere, Amber           15 Knights                   NT         DQ  
 -- Albert, Page              15 ESMC                      NT         DQ  
 -- Blomme, Stephanie         15 Vikings                   NT         DQ  
 
Event 14  Men 15 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Snider, Matt              15 Knights                41.32      38.97    9  
  2 Greaves, Richard          15 Hawks                  42.63      42.82    7  
 
Event 14  Men 15 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Snider, Matt              15 Knights                   NT      41.32  
  2 Greaves, Richard          15 Hawks                  43.10      42.63  
 
Event 15  Women 16-19 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kirkpatrick, Cara         17 Cardinals              41.12      40.26    9  
  2 Edwardson, Amy            16 Bears                  43.48      42.90    7  
  3 Petretti, Jen             17 Vikings                43.78      43.80    6  
  4 Westphal, Stephanie       16 North Stars            44.00      44.19    5  
  5 Hobbs, Hailey             17 Flyers                 45.93      45.43    4  
  6 Sidun, Ashley             17 Vikings                44.38      46.02    3  
  7 Harvey, Kailey            16 Sabres                 46.03      46.62    2  
  8 Sebock, Katie             16 Lancers                46.62      46.82    1  
 
Event 15  Women 16-19 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kirkpatrick, Cara         17 Cardinals                 NT      41.12  
  2 Edwardson, Amy            16 Bears                     NT      43.48  
  3 Petretti, Jen             17 Vikings                   NT      43.78  
  4 Westphal, Stephanie       16 North Stars            44.00      44.00  
  5 Sidun, Ashley             17 Vikings                   NT      44.38  
  6 Hobbs, Hailey             17 Flyers                    NT      45.93  
  7 Harvey, Kailey            16 Sabres                 51.14      46.03  
  8 Sebock, Katie             16 Lancers                   NT      46.62  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ballantyne, Jen           17 Hawks                  48.80      47.56  
 10 Lebeau, Christine         17 Alouettes              48.83      47.91  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Paris, Desiree            17 Knights                   NT      48.23  
 12 Gelineau, Danielle        16 Aigles                 47.60      48.59  
 13 Vettoretti, Laura         17 Cardinals                 NT      48.75  
 14 Solski, Andrea            17 Lancers                   NT      48.89  
 15 Cristo, Stephanie         17 Chargers               47.20      49.01  
 16 Luczak, Emy               17 Knights                   NT      49.25  
 17 Howard, Jenna             16 Regals                    NT      49.31  
 18 Gunther, Franziska        17 Sabres                 54.51      49.75  
 19 Vachon, Lee Anne          16 Alouettes              53.76      50.37  
 20 Austin, Michelle          17 Aigles                 54.80      51.03  
 21 Basso, Miranda            16 Alouettes              51.78      51.62  
 22 St. Denis, Valerie        17 Alouettes                 NT      51.91  
 23 Graham, Nora              17 Knights                   NT      53.00  
 24 Persi, Erin               17 Hawks                  37.80      53.06  
 25 Spina, Alyson             16 Regals                    NT      53.44  
 26 Whitwell, Nathalie        18 Sabres                 53.50      54.03  
 27 McLaughlin, Melissa       16 Flyers                    NT      54.27  
 28 Duguay, Genevieve         16 Sabres               1:02.39      54.95  
 29 Nichol, Lexi              16 Regals                    NT      55.78  
 30 Proulx, Julie             16 Regals                    NT      59.56  
 31 Edmunds, Sarah            16 North Stars               NT      59.57  
 -- Sutinen, Samantha         16 Vikings                   NT         DQ  
 
Event 16  Men 16-19 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gregoris, Jon             17 Vikings                36.38      36.60    9  
  2 Bass, James               16 Hawks                  39.94      40.97    7  
  3 Wood, Alex                18 North Stars            40.86      41.07    6  
  4 Chaisson, Stephane        16 Knights                42.13      42.09    5  
  5 Larmer, James             16 Vikings                44.23      44.23    4  
  6 Fram, Nick                16 Cardinals              43.75      46.62    3  
  7 Wood, Matt                16 Knights                49.06      50.06    2  
  8 Wozny, Simon              16 Knights                48.22      50.56    1  
 
Event 16  Men 16-19 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gregoris, Jon             17 Vikings                   NT      36.38  
  2 Bass, James               16 Hawks                  39.90      39.94  
  3 Wood, Alex                18 North Stars            37.00      40.86  
  4 Chaisson, Stephane        16 Knights                   NT      42.13  
  5 Fram, Nick                16 Cardinals                 NT      43.75  
  6 Larmer, James             16 Vikings                   NT      44.23  
  7 Wozny, Simon              16 Knights                   NT      48.22  
  8 Wood, Matt                16 Knights                   NT      49.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 White, Ian                17 Flyers                    NT      49.12  
 10 Ludgate, David            18 North Stars               NT      49.44  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Busch, Edward             18 Bears                     NT      49.68  
 12 Liu, Mike                 16 Vikings                   NT      50.25  
 13 Tavchandjian, Nicolas     16 Bears                     NT      50.69  
 14 Marcotte, Andrew          17 Cardinals                 NT      51.06  
 15 Nootchtai, Kevin          16 Cardinals                 NT    1:08.11  
 -- Evans, Jason              18 Cardinals                 NT         DQ  
 
Event 17  Women 19 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Green, Molly              14 Lancers              1:28.19    1:27.79    9  
  2 Booth, Lindsay            15 Vikings              1:29.67    1:29.06    7  
  3 Salazar, Karla            14 Lancers              1:33.00    1:33.50    6  
  4 Serre, Jessica            18 Chargers             1:36.53    1:34.53    5  
  5 King, Jennifer            17 Lancers              1:34.60    1:35.37    4  
  6 Jackson, Courtney         15 Lancers              1:35.63    1:37.06    3  
  7 McGinn, Logan             14 Vikings              1:33.33    1:37.66    2  
 
Event 17  Women 19 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Green, Molly              14 Lancers                   NT    1:28.19  
  2 Booth, Lindsay            15 Vikings                   NT    1:29.67  
  3 Salazar, Karla            14 Lancers                   NT    1:33.00  
  4 McGinn, Logan             14 Vikings                   NT    1:33.33  
  5 King, Jennifer            17 Lancers                   NT    1:34.60  
  6 Jackson, Courtney         15 Lancers                   NT    1:35.63  
  7 Serre, Jessica            18 Chargers             1:34.40    1:36.53  
  8 Gareau, Julie             15 Vikings                   NT    1:42.53  
 
Event 18  Men 19 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kirkpatrick, Thomas       16 Chargers             1:13.00    1:16.90    9  
  2 Forbes, Bryan             14 BACSS                1:37.39    1:39.79    7  
 
Event 18  Men 19 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kirkpatrick, Thomas       16 Chargers                  NT    1:13.00  
  2 Forbes, Bryan             14 BACSS                     NT    1:37.39  
 
Event 19  Girls 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Russell, Gillian          14 Aigles                 33.00      33.75    9  
  2 Aubin, Stephanie          14 Alouettes              34.19      33.99    7  
  3 Hammond, Brittany         14 Lancers                36.72      37.01    6  
  4 Jalelski, Erin            14 Vikings                37.75      39.12    5  
  5 MacLelland, Ashley        14 Hawks                  39.91      39.91    4  
  6 Gardner, Lara             14 Regals                 40.99      41.06    3  
  7 McCormack, Shannon        14 BACSS                  39.75      41.21    2  
  8 Haring, Marla             14 Regals                 39.06      41.72    1  
 
Event 19  Girls 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Russell, Gillian          14 Aigles                 32.03      33.00  
  2 Aubin, Stephanie          14 Alouettes              39.00      34.19  
  3 Hammond, Brittany         14 Lancers                   NT      36.72  
  4 Jalelski, Erin            14 Vikings                   NT      37.75  
  5 Haring, Marla             14 Regals                    NT      39.06  
  6 McCormack, Shannon        14 BACSS                     NT      39.75  
  7 MacLelland, Ashley        14 Hawks                  40.10      39.91  
  8 Gardner, Lara             14 Regals                    NT      40.99  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Connors, Jessica          14 Regals                    NT      41.47  
 10 Jackson, Jessica          14 Lancers                   NT      41.62  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Katzur, Kaitlyn           14 Alouettes                 NT      42.06  
 12 Smith, Elizabeth          14 Flyers                    NT      42.20  
 13 Moore, Samantha           14 Hawks                  46.00      42.49  
 14 Furgeson, Melissa         14 ESMC                      NT      42.62  
 14 Beaulieu, Fauve           14 Alouettes                 NT      42.62  
 16 Suosalo, Erin             14 Vikings                   NT      42.78  
 17 Gasparini, Krissy         14 Vikings                   NT      43.09  
 18 Vendramin, Courtney       14 Hawks                  43.00      43.25  
 19 Piquette, Veronique       14 ESMC                      NT      44.69  
 20 Gilles, Michelle          14 ESMC                      NT      48.38  
 21 Brunette, Jessy           14 Regals                    NT      57.50  
 
Event 20  Boys 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fenner, William           14 Lancers                30.60      30.19    9  
  2 Kershaw, Sean             14 Vikings                30.17      31.00    7  
  3 Hey, Jon                  14 Vikings                31.44      32.43    6  
  4 Onucky, Kris              14 Flyers                 33.54      34.00    5  
  5 Gould, Evan               14 Bears                  39.39      39.39    4  
  6 Reitzel, Ben              14 Bears                  38.19      39.90    3  
  7 Gatien, Matthew           14 Vikings                39.53      40.19    2  
  8 Persi, Mark               14 Hawks                  36.98      48.48    1  
 
Event 20  Boys 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kershaw, Sean             14 Vikings                   NT      30.17  
  2 Fenner, William           14 Lancers                   NT      30.60  
  3 Hey, Jon                  14 Vikings                   NT      31.44  
  4 Onucky, Kris              14 Flyers                    NT      33.54  
  5 Persi, Mark               14 Hawks                  55.00      36.98  
  6 Reitzel, Ben              14 Bears                     NT      38.19  
  7 Gould, Evan               14 Bears                     NT      39.39  
  8 Gatien, Matthew           14 Vikings                   NT      39.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Spence, Eric              14 BACSS                     NT      45.91  
 
Event 21  Women 15 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dumencu, Zoe              15 Knights                31.35      34.77    9  
  2 Henry, Alysia             15 Vikings                35.04      34.93    7  
  3 Graham, Clare             15 Vikings                34.65      35.55    6  
  4 Renaud, Nicole            15 BACSS                  35.93      35.75    5  
  5 Wandziak, Lindsay         15 Regals                 36.93      36.23    4  
  6 Sanftenberg, Santana      15 Lancers                36.85      37.21    3  
  7 Bujold, Janie             15 Alouettes              37.46      38.02    2  
  8 Vildis, Sarah             15 Hawks                  38.15      40.26    1  
 
Event 21  Women 15 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dumencu, Zoe              15 Knights                   NT      31.35  
  2 Graham, Clare             15 Vikings                   NT      34.65  
  3 Henry, Alysia             15 Vikings                   NT      35.04  
  4 Renaud, Nicole            15 BACSS                     NT      35.93  
  5 Sanftenberg, Santana      15 Lancers                   NT      36.85  
  6 Wandziak, Lindsay         15 Regals                    NT      36.93  
  7 Bujold, Janie             15 Alouettes                 NT      37.46  
  8 Vildis, Sarah             15 Hawks                  40.10      38.15  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Turcott, Lisa             15 Lancers                   NT      38.29  
 10 Lundy, Jessica            15 Hawks                  41.00      38.79  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Larocque, Jacinthe        15 Alouettes                 NT      38.94  
 12 Loranger, Melissa         15 Vikings                   NT      39.08  
 13 Kelly, Michaela           15 Lancers                   NT      39.25  
 14 Carriere, Amber           15 Knights                   NT      39.50  
 15 Blomme, Stephanie         15 Vikings                   NT      39.97  
 16 Denis, Melanie            15 Alouettes                 NT      40.11  
 17 Fleming, Marie-Dawn       15 Lancers                   NT      40.22  
 18 Jebreen, Mary             15 Regals                    NT      40.31  
 19 Galipeau-Belaire, Janell  15 Alouettes                 NT      40.94  
 20 Williams, Rebecca         15 Regals                    NT      42.16  
 21 Albert, Page              15 ESMC                      NT      44.32  
 22 Evans, Janet              15 Alouettes                 NT      45.12  
 23 Cameletti, Robyn          15 Knights                   NT      45.15  
 24 Durand, Caroline          15 Sabres                 51.33      45.35  
 25 Kenny, Tiffanie           15 Chargers                  NT      45.44  
 26 Godden, Kayla             15 North Stars               NT      47.60  
 27 St. Pierre, Stephanie     15 Sabres                 52.66      48.70  
 28 Charrette, Jessica        15 North Stars               NT      49.15  
 29 Paquin, Chantal           15 Alouettes                 NT      49.20  
 30 Veaudry, Irene            15 Flyers                    NT      49.45  
 31 Lin, Glendy               15 Lancers                   NT    1:02.48  
 
Event 22  Men 15 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Endleman, Dave            15 Vikings                31.34      32.17    9  
  2 White, Marcus             15 Hawks                  31.43      33.35    7  
  3 Stevenson, Alex           15 Flyers                 33.85      35.65    6  
  4 Snider, Matt              15 Knights                36.69      35.94    5  
 -- Greaves, Richard          15 Hawks                  34.07         DQ  
 
Event 22  Men 15 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Endleman, Dave            15 Vikings                   NT      31.34  
  2 White, Marcus             15 Hawks                  31.90      31.43  
  3 Stevenson, Alex           15 Flyers                    NT      33.85  
  4 Greaves, Richard          15 Hawks                  34.50      34.07  
  5 Snider, Matt              15 Knights                   NT      36.69  
 
Event 23  Women 16-19 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kirkpatrick, Cara         17 Cardinals              29.50      31.04    9  
  2 Petretti, Jen             17 Vikings                31.05      32.45    7  
  3 White, Meghan             17 Hawks                  32.37      32.52    6  
  4 Cossar, Kathryn           17 Sabres                 32.37      32.94    5  
  5 Edwardson, Amy            16 Bears                  33.19      33.46    4  
  6 Peric, Silva              16 Knights                32.56      33.66    3  
  7 Westphal, Stephanie       16 North Stars            34.36      34.27    2  
  8 O'Hara, Liz               17 Vikings                34.60      34.92    1  
 
Event 23  Women 16-19 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kirkpatrick, Cara         17 Cardinals                 NT      29.50  
  2 Petretti, Jen             17 Vikings                   NT      31.05  
  3 White, Meghan             17 Hawks                  33.20      32.37  
  3 Cossar, Kathryn           17 Sabres                 33.78      32.37  
  5 Peric, Silva              16 Knights                   NT      32.56  
  6 Edwardson, Amy            16 Bears                     NT      33.19  
  7 Westphal, Stephanie       16 North Stars            38.00      34.36  
  8 O'Hara, Liz               17 Vikings                   NT      34.60  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vettoretti, Laura         17 Cardinals                 NT      35.13  
 10 Sidun, Ashley             17 Vikings                   NT      35.31  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Roininen, Erin            17 Lancers                   NT      35.55  
 12 Lalonde, Annick           17 Alouettes                 NT      35.72  
 13 Cook, Kristen             16 Cardinals                 NT      35.94  
 14 Cristo, Stephanie         17 Chargers                  NT      36.00  
 15 Howard, Jenna             16 Regals                    NT      36.92  
 16 Verhoeven, Jessica        16 Alouettes                 NT      36.96  
 17 Menard, Lee-Ann           16 Aigles                 37.04      37.12  
 18 Beaulieu, Julie           16 ESMC                      NT      37.36  
 19 Harvey, Kailey            16 Sabres                 39.16      37.56  
 20 Lebeau, Christine         17 Alouettes                 NT      37.88  
 21 Persi, Erin               17 Hawks                  37.80      37.93  
 22 Sriram, Swetha            16 Vikings                   NT      38.04  
 23 Sebock, Katie             16 Lancers                   NT      38.16  
 24 Ten Eyke, Kayla           17 Hawks                  39.80      38.19  
 25 Gelineau, Danielle        16 Aigles                 40.84      38.55  
 26 Hobbs, Hailey             17 Flyers                    NT      38.88  
 27 Bruneau, Courtney         16 Regals                    NT      39.07  
 27 Austin, Michelle          17 Aigles                 42.06      39.07  
 29 Vachon, Lee Anne          16 Alouettes                 NT      39.19  
 30 St. Denis, Sylvie         16 Alouettes                 NT      39.26  
 31 Nichol, Lexi              16 Regals                    NT      39.54  
 32 Luczak, Emy               17 Knights                   NT      39.90  
 33 Graham, Nora              17 Knights                   NT      40.50  
 34 St. Denis, Valerie        17 Alouettes                 NT      40.62  
 35 Duguay, Genevieve         16 Sabres                 42.73      40.79  
 36 Solski, Andrea            17 Lancers                   NT      40.96  
 37 Basso, Miranda            16 Alouettes                 NT      41.05  
 38 Edmunds, Sarah            16 North Stars               NT      41.50  
 39 Sutinen, Samantha         16 Vikings                   NT      42.62  
 40 Ballantyne, Jen           17 Hawks                  42.80      43.10  
 41 Whitwell, Nathalie        18 Sabres                 44.72      43.19  
 42 Passi, April              16 Lancers                   NT      43.68  
 43 Poirier, Maxime           16 Alouettes                 NT      43.78  
 44 Cunningham, Keeshann      16 Flyers                    NT      44.02  
 45 Spina, Alyson             16 Regals                    NT      44.62  
 46 Wandziak, Sarah           16 Regals                    NT      44.65  
 47 Proulx, Julie             16 Regals                    NT      45.36  
 48 Tucker, Jessaca           17 Hawks                  48.90      46.10  
 49 Hebert, Stephanie         17 Alouettes                 NT      46.54  
 50 Rivest, Anyse             16 Aigles                 57.55      46.86  
 51 McLaughlin, Melissa       16 Flyers                    NT      49.75  
 
Event 24  Men 16-19 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kirkpatrick, Thomas       16 Chargers               26.17      26.96    9  
  2 Gregoris, Jon             17 Vikings                26.35      27.30    7  
  3 Demers, Eric              17 Vikings                26.56      28.19    6  
  4 Wood, Alex                18 North Stars            30.67      30.94    5  
  5 Kallio, Adam              17 Knights                31.34      31.50    4  
  6 Fram, Nick                16 Cardinals              31.75      31.88    3  
  7 Day, Grant                17 Flyers                 32.59      32.59    2  
  8 Chaisson, Stephane        16 Knights                32.69      33.43    1  
 
Event 24  Men 16-19 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kirkpatrick, Thomas       16 Chargers                  NT      26.17  
  2 Gregoris, Jon             17 Vikings                   NT      26.35  
  3 Demers, Eric              17 Vikings                   NT      26.56  
  4 Wood, Alex                18 North Stars            32.00      30.67  
  5 Kallio, Adam              17 Knights                   NT      31.34  
  6 Fram, Nick                16 Cardinals                 NT      31.75  
  7 Day, Grant                17 Flyers                    NT      32.59  
  8 Chaisson, Stephane        16 Knights                   NT      32.69  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Merotto, Ben              17 Knights                   NT      32.75  
 10 Deschamps, Neil           16 Lancers                   NT      34.04  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Crowder, Tyler            16 Cardinals                 NT      34.28  
 12 Busch, Edward             18 Bears                     NT      35.02  
 13 Marcotte, Andrew          17 Cardinals                 NT      36.30  
 14 Britt, Deren              16 Knights                   NT      37.12  
 15 Nootchtai, Kevin          16 Cardinals                 NT      40.18  
 16 Ludgate, David            18 North Stars               NT      40.94  
 17 Wood, Matt                16 Knights                   NT      43.75  
 18 Larmer, James             16 Vikings                   NT      45.19  
 19 Wozny, Simon              16 Knights                   NT      47.73  
 20 White, Ian                17 Flyers                    NT      50.09  
 21 Evans, Jason              18 Cardinals                 NT    1:03.87  
 
Event 25  Women 19 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Neill, Caitlin          16 Vikings              1:03.55    1:01.72    9  
  2 Commito, Kyleigh          15 Vikings              1:09.10    1:02.69    7  
  3 Bourgeault-Tasse, Emilie  15 Sabres               1:09.53    1:11.39    6  
  4 Salazar, Karla            14 Lancers              1:11.63    1:14.00    5  
  5 Jackson, Courtney         15 Lancers              1:12.25    1:14.61    4  
  6 Bass, Andrea              14 Hawks                1:15.06    1:15.06    3  
  7 McGinn, Logan             14 Vikings              1:16.13    1:19.56    2  
  8 Russell, Gillian          14 Aigles               1:16.46    1:20.96    1  
 
Event 25  Women 19 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Neill, Caitlin          16 Vikings                   NT    1:03.55  
  2 Commito, Kyleigh          15 Vikings              1:02.00    1:09.10  
  3 Bourgeault-Tasse, Emilie  15 Sabres               1:10.80    1:09.53  
  4 Salazar, Karla            14 Lancers                   NT    1:11.63  
  5 Jackson, Courtney         15 Lancers                   NT    1:12.25  
  6 Bass, Andrea              14 Hawks                1:11.00    1:15.06  
  7 McGinn, Logan             14 Vikings                   NT    1:16.13  
  8 Russell, Gillian          14 Aigles                    NT    1:16.46  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Serre, Jessica            18 Chargers                  NT    1:16.96  
 10 Blanchard, Melissa        15 Lancers                   NT    1:24.00  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Charette, Marissa         14 Bears                     NT    1:32.56  
 
Event 26  Men 19 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Green, Buddy              17 Lancers              1:06.00    1:00.73    9  
  2 MacKenzie, Michael        15 Vikings              1:06.51    1:09.40    7  
  3 Forbes, Bryan             14 BACSS                1:11.56    1:13.68    6  
  4 Lalonde, Brian            15 Alouettes            1:13.89    1:14.56    5  
  5 Onucky, Kris              14 Flyers               1:19.61    1:25.21    4  
  6 Stevenson, Alex           15 Flyers               1:20.56    1:33.44    3  
 
Event 26  Men 19 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Green, Buddy              17 Lancers                   NT    1:06.00  
  2 MacKenzie, Michael        15 Vikings                   NT    1:06.51  
  3 Forbes, Bryan             14 BACSS                     NT    1:11.56  
  4 Lalonde, Brian            15 Alouettes            1:17.00    1:13.89  
  5 Onucky, Kris              14 Flyers                    NT    1:19.61  
  6 Stevenson, Alex           15 Flyers                    NT    1:20.56  
 
Event 27  Girls 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gardner, Lara             14 Regals                 45.79      47.36    9  
 
Event 27  Girls 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gardner, Lara             14 Regals                    NT      45.79  
 -- Jalelski, Erin            14 Vikings                   NT         DQ  
 
Event 28  Boys 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kershaw, Sean             14 Vikings                35.31      35.16    9  
  2 Fenner, William           14 Lancers                49.44      37.16    7  
  3 Reitzel, Ben              14 Bears                  35.99      52.38    6  
 
Event 28  Boys 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kershaw, Sean             14 Vikings                   NT      35.31  
  2 Reitzel, Ben              14 Bears                     NT      35.99  
  3 Fenner, William           14 Lancers                   NT      49.44  
 
Event 29  Women 15 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Graham, Clare             15 Vikings                41.53      42.31    9  
  2 Henry, Alysia             15 Vikings                44.09      43.84    7  
 
Event 29  Women 15 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Graham, Clare             15 Vikings                   NT      41.53  
  2 Henry, Alysia             15 Vikings                   NT      44.09  
 
Event 30  Men 15 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 White, Marcus             15 Hawks                  36.02      38.66    9  
  2 Endleman, Dave            15 Vikings                40.17      41.71    7  
 
Event 30  Men 15 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 White, Marcus             15 Hawks                  36.70      36.02  
  2 Endleman, Dave            15 Vikings                   NT      40.17  
 
Event 31  Women 16-19 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cossar, Kathryn           17 Sabres                 34.39      36.16    9  
  2 O'Hara, Liz               17 Vikings                38.53      39.62    7  
  3 Peric, Silva              16 Knights                36.83      39.64    6  
  4 Paris, Desiree            17 Knights                40.69      39.80    5  
  5 White, Meghan             17 Hawks                  37.60      40.36    4  
  6 St. Denis, Valerie        17 Alouettes              41.77      42.14    3  
  7 Sidun, Ashley             17 Vikings                42.10      42.81    2  
  8 Morden, Charlotte         16 Knights                43.34      42.83    1  
 
Event 31  Women 16-19 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cossar, Kathryn           17 Sabres                 33.50      34.39  
  2 Peric, Silva              16 Knights                   NT      36.83  
  3 White, Meghan             17 Hawks                  37.90      37.60  
  4 O'Hara, Liz               17 Vikings                   NT      38.53  
  5 Paris, Desiree            17 Knights                   NT      40.69  
  6 St. Denis, Valerie        17 Alouettes              42.20      41.77  
  7 Sidun, Ashley             17 Vikings                   NT      42.10  
  8 Morden, Charlotte         16 Knights                   NT      43.34  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sriram, Swetha            16 Vikings                   NT      43.84  
 10 Vettoretti, Laura         17 Cardinals                 NT      45.55  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gervais, Elise            17 ESMC                      NT      45.78  
 12 Bruneau, Courtney         16 Regals                    NT      49.53  
 13 Beaulieu, Julie           16 ESMC                      NT      49.62  
 
Event 32  Men 16-19 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kirkpatrick, Thomas       16 Chargers               28.73      30.00    9  
  2 Gregoris, Jon             17 Vikings                30.77      32.25    7  
  3 Demers, Eric              17 Vikings                29.85      34.13    6  
  4 Bass, James               16 Hawks                  35.98      39.00    5  
  5 Merotto, Ben              17 Knights                40.21      39.94    4  
  6 Kallio, Adam              17 Knights                38.07      40.51    3  
  7 Crowder, Tyler            16 Cardinals              40.58      41.75    2  
  8 Fram, Nick                16 Cardinals              40.18      42.44    1  
 
Event 32  Men 16-19 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kirkpatrick, Thomas       16 Chargers                  NT      28.73  
  2 Demers, Eric              17 Vikings                   NT      29.85  
  3 Gregoris, Jon             17 Vikings                   NT      30.77  
  4 Bass, James               16 Hawks                  36.70      35.98  
  5 Kallio, Adam              17 Knights                   NT      38.07  
  6 Fram, Nick                16 Cardinals                 NT      40.18  
  7 Merotto, Ben              17 Knights                   NT      40.21  
  8 Crowder, Tyler            16 Cardinals                 NT      40.58  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Britt, Deren              16 Knights                   NT      52.91  
 
Event 33  Women 19 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kallio, Amy               15 Knights              1:12.97    1:12.15    9  
  2 Green, Molly              14 Lancers              1:14.19    1:13.50    7  
  3 Bourgeault-Tasse, Emilie  15 Sabres               1:22.83    1:22.18    6  
  4 Charette, Marissa         14 Bears                1:59.88    1:59.08    5  
 
Event 33  Women 19 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kallio, Amy               15 Knights                   NT    1:12.97  
  2 Green, Molly              14 Lancers                   NT    1:14.19  
  3 Bourgeault-Tasse, Emilie  15 Sabres               1:20.00    1:22.83  
  4 Charette, Marissa         14 Bears                     NT    1:59.88  
 
Event 34  Men 19 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Green, Buddy              17 Lancers              1:09.54    1:02.93    9  
  2 MacKenzie, Michael        15 Vikings              1:16.87    1:19.85    7  
  3 Arbour, Ronald            14 Sabres               1:19.91    1:21.78    6  
  4 Forbes, Bryan             14 BACSS                1:27.65    1:33.59    5  
 
Event 34  Men 19 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Green, Buddy              17 Lancers                   NT    1:09.54  
  2 MacKenzie, Michael        15 Vikings                   NT    1:16.87  
  3 Arbour, Ronald            14 Sabres               1:25.00    1:19.91  
  4 Forbes, Bryan             14 BACSS                     NT    1:27.65  
 
Event 35  Girls 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Aubin, Stephanie          14 Alouettes              39.50      40.13    9  
  2 Haring, Marla             14 Regals                 43.20      43.51    7  
  3 Smith, Elizabeth          14 Flyers                 47.86      47.97    6  
  4 Vendramin, Courtney       14 Hawks                  47.52      48.00    5  
  5 Hammond, Brittany         14 Lancers                46.83      48.11    4  
  6 McCormack, Shannon        14 BACSS                  48.69      48.50    3  
  7 Connors, Jessica          14 Regals                 48.74      49.37    2  
  8 Furgeson, Melissa         14 ESMC                   48.86      50.84    1  
 
Event 35  Girls 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aubin, Stephanie          14 Alouettes              38.84      39.50  
  2 Haring, Marla             14 Regals                    NT      43.20  
  3 Hammond, Brittany         14 Lancers                   NT      46.83  
  4 Vendramin, Courtney       14 Hawks                  48.70      47.52  
  5 Smith, Elizabeth          14 Flyers                    NT      47.86  
  6 McCormack, Shannon        14 BACSS                     NT      48.69  
  7 Connors, Jessica          14 Regals                    NT      48.74  
  8 Furgeson, Melissa         14 ESMC                      NT      48.86  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Suosalo, Erin             14 Vikings                   NT      50.84  
 10 Moore, Samantha           14 Hawks                  51.30      51.24  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gilles, Michelle          14 ESMC                      NT      51.56  
 12 Jackson, Jessica          14 Lancers                   NT      52.69  
 13 MacLelland, Ashley        14 Hawks                  50.50      57.05  
 14 Gasparini, Krissy         14 Vikings                   NT      57.69  
 15 Blandford, Amanda         14 Bears                     NT      59.66  
 16 Brunette, Jessy           14 Regals                    NT    1:02.06  
 
Event 36  Boys 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kershaw, Sean             14 Vikings                35.57      35.91    9  
  2 Hey, Jon                  14 Vikings                39.28      40.22    7  
  3 Fenner, William           14 Lancers                39.78      41.70    6  
  4 Spence, Eric              14 BACSS                  47.04      47.23    5  
  5 Gatien, Matthew           14 Vikings                48.59      48.57    4  
  6 Gould, Evan               14 Bears                  45.45      48.81    3  
 
Event 36  Boys 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kershaw, Sean             14 Vikings                   NT      35.57  
  2 Hey, Jon                  14 Vikings                   NT      39.28  
  3 Fenner, William           14 Lancers                   NT      39.78  
  4 Gould, Evan               14 Bears                     NT      45.45  
  5 Spence, Eric              14 BACSS                     NT      47.04  
  6 Gatien, Matthew           14 Vikings                   NT      48.59  
 
Event 37  Women 15 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wandziak, Lindsay         15 Regals                 42.50      41.33    9  
  2 Giroux, Nathalie          15 Sabres                 40.00      42.19    7  
  3 Renaud, Nicole            15 BACSS                  41.68      42.35    6  
  4 Henry, Alysia             15 Vikings                42.44      43.35    5  
  5 Dumencu, Zoe              15 Knights                42.15      43.43    4  
  6 Larocque, Jacinthe        15 Alouettes              43.92      43.69    3  
  7 Turcott, Lisa             15 Lancers                44.39      45.19    2  
  8 Sanftenberg, Santana      15 Lancers                45.63      47.50    1  
 
Event 37  Women 15 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Giroux, Nathalie          15 Sabres                 40.63      40.00  
  2 Renaud, Nicole            15 BACSS                     NT      41.68  
  3 Dumencu, Zoe              15 Knights                   NT      42.15  
  4 Henry, Alysia             15 Vikings                   NT      42.44  
  5 Wandziak, Lindsay         15 Regals                    NT      42.50  
  6 Larocque, Jacinthe        15 Alouettes              43.80      43.92  
  7 Turcott, Lisa             15 Lancers                   NT      44.39  
  8 Sanftenberg, Santana      15 Lancers                   NT      45.63  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jebreen, Mary             15 Regals                    NT      45.75  
 10 Fleming, Marie-Dawn       15 Lancers                   NT      46.87  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Evans, Janet              15 Alouettes              51.00      47.57  
 12 Lundy, Jessica            15 Hawks                  45.50      47.88  
 13 Vildis, Sarah             15 Hawks                  47.90      48.77  
 14 Loranger, Melissa         15 Vikings                   NT      49.00  
 15 Carriere, Amber           15 Knights                   NT      50.73  
 16 Albert, Page              15 ESMC                      NT      51.28  
 17 Kenny, Tiffanie           15 Chargers                  NT      51.47  
 18 Veaudry, Irene            15 Flyers                    NT      52.66  
 19 Cameletti, Robyn          15 Knights                   NT      54.69  
 20 St. Pierre, Stephanie     15 Sabres                 55.20      56.10  
 21 Paquin, Chantal           15 Alouettes              55.30      56.94  
 22 Charrette, Jessica        15 North Stars               NT      58.29  
 23 Godden, Kayla             15 North Stars               NT      59.02  
 24 Cranston, Victoria        15 Lancers                   NT      59.27  
 25 Lin, Glendy               15 Lancers                   NT    1:11.62  
 -- Bujold, Janie             15 Alouettes                 NT         DQ  
 -- Blomme, Stephanie         15 Vikings                   NT         DQ  
 
Event 38  Men 15 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Stevenson, Alex           15 Flyers                 43.28      41.54    9  
 
Event 38  Men 15 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stevenson, Alex           15 Flyers                    NT      43.28  
 
Event 39  Women 16-19 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kirkpatrick, Cara         17 Cardinals              35.31      34.94    9  
  2 Cossar, Kathryn           17 Sabres                 37.19      38.15    7  
  3 Paris, Desiree            17 Knights                41.92      40.31    6  
  4 Menard, Lee-Ann           16 Aigles                 40.95      40.36    5  
  5 Sriram, Swetha            16 Vikings                42.79      41.31    4  
  6 Howard, Jenna             16 Regals                 43.85      42.41    3  
  7 Cristo, Stephanie         17 Chargers               43.33      42.88    2  
  8 Verhoeven, Jessica        16 Alouettes              43.30      43.43    1  
 
Event 39  Women 16-19 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kirkpatrick, Cara         17 Cardinals                 NT      35.31  
  2 Cossar, Kathryn           17 Sabres                 36.56      37.19  
  3 Menard, Lee-Ann           16 Aigles                 43.03      40.95  
  4 Paris, Desiree            17 Knights                   NT      41.92  
  5 Gervais, Elise            17 ESMC                      NT      42.33  
  6 Sriram, Swetha            16 Vikings                   NT      42.79  
  7 Verhoeven, Jessica        16 Alouettes                 NT      43.30  
  8 Cristo, Stephanie         17 Chargers               43.10      43.33  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Howard, Jenna             16 Regals                    NT      43.85  
 10 Morden, Charlotte         16 Knights                   NT      44.37  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Harvey, Kailey            16 Sabres                 46.50      44.70  
 12 Beaulieu, Julie           16 ESMC                      NT      44.83  
 13 Edmunds, Sarah            16 North Stars               NT      45.11  
 14 Peric, Silva              16 Knights                   NT      45.22  
 15 Cook, Kristen             16 Cardinals                 NT      45.90  
 16 St. Denis, Sylvie         16 Alouettes              45.81      46.34  
 17 Gunther, Franziska        17 Sabres                 54.30      46.51  
 18 Graham, Nora              17 Knights                   NT      47.83  
 19 Persi, Erin               17 Hawks                  48.90      48.56  
 20 Sutinen, Samantha         16 Vikings                   NT      48.88  
 21 Luczak, Emy               17 Knights                   NT      49.30  
 22 Rivest, Anyse             16 Aigles                 58.65      51.31  
 23 Cunningham, Keeshann      16 Flyers                    NT      53.23  
 24 Wandziak, Sarah           16 Regals                    NT      53.25  
 25 Tucker, Jessaca           17 Hawks                1:01.30    1:07.72  
 -- Ten Eyke, Kayla           17 Hawks                  47.79         DQ  
 
Event 40  Men 16-19 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wood, Alex                18 North Stars            37.04      37.39    9  
  2 Merotto, Ben              17 Knights                39.75      40.75    7  
  3 Day, Grant                17 Flyers                 42.28      43.62    6  
  4 Crowder, Tyler            16 Cardinals              43.67      43.67    5  
  5 Kallio, Adam              17 Knights                42.19      44.57    4  
  6 Busch, Edward             18 Bears                  44.83      45.75    3  
  7 Chaisson, Stephane        16 Knights                44.64      46.54    2  
  8 Deschamps, Neil           16 Lancers                45.31      47.42    1  
 
Event 40  Men 16-19 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wood, Alex                18 North Stars            34.00      37.04  
  2 Merotto, Ben              17 Knights                   NT      39.75  
  3 Kallio, Adam              17 Knights                   NT      42.19  
  4 Day, Grant                17 Flyers                    NT      42.28  
  5 Crowder, Tyler            16 Cardinals                 NT      43.67  
  6 Chaisson, Stephane        16 Knights                   NT      44.64  
  7 Busch, Edward             18 Bears                     NT      44.83  
  8 Deschamps, Neil           16 Lancers                   NT      45.31  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Britt, Deren              16 Knights                   NT      46.62  
 10 Nootchtai, Kevin          16 Cardinals                 NT      52.47  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wood, Matt                16 Knights                   NT      54.46  
 12 Larmer, James             16 Vikings                   NT    1:01.68  
 13 Evans, Jason              18 Cardinals                 NT    1:03.95  
 
Event 41  Women 19 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Neill, Caitlin          16 Vikings              1:19.15    1:13.00    9  
  2 Commito, Kyleigh          15 Vikings              1:20.49    1:14.23    7  
  3 Booth, Lindsay            15 Vikings              1:22.86    1:15.90    6  
  4 King, Jennifer            17 Lancers              1:32.49    1:25.79    5  
  5 Bass, Andrea              14 Hawks                1:31.69    1:31.69    4  
  6 Blanchard, Melissa        15 Lancers              1:49.94    1:45.17    3  
 
Event 41  Women 19 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Neill, Caitlin          16 Vikings                   NT    1:19.15  
  2 Commito, Kyleigh          15 Vikings              1:12.00    1:20.49  
  3 Booth, Lindsay            15 Vikings                   NT    1:22.86  
  4 Bass, Andrea              14 Hawks                1:18.40    1:31.69  
  5 King, Jennifer            17 Lancers                   NT    1:32.49  
  6 Blanchard, Melissa        15 Lancers                   NT    1:49.94  
 
Event 42  Men 19 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Arbour, Ronald            14 Sabres               1:22.29    1:23.84    9  
  2 Lalonde, Brian            15 Alouettes            1:25.70    1:25.70    7  
 
Event 42  Men 19 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arbour, Ronald            14 Sabres               1:20.00    1:22.29  
  2 Lalonde, Brian            15 Alouettes                 NT    1:25.70  
 
Event 43  Girls 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marymount Academy  'A'                                 NT    3:14.44    9  
     1) Haring, Marla 14                2) Gardner, Lara 14               
     3) Brunette, Jessy 14              4) Connors, Jessica 14            
 
Event 45  Women 16 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasalle Secondary School  'A'                          NT    2:41.19    9  
     1) Fleming, Marie-Dawn 15          2) Rossi, Dayna 15                
     3) Kelly, Michaela 15              4) Turcott, Lisa 15               
  2 College Notre Dame  'A'                                NT    3:05.52    7  
     1) Beaulieu, Fauve 14              2) Denis, Melanie 15              
     3) Evans, Janet 15                 4) Paquin, Chantal 15             
 
Event 47  Women 19 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockerby Composite School  'A'                         NT    2:22.27    9  
     1) Petretti, Jen 17                2) Sidun, Ashley 17               
     3) Commito, Kyleigh 15             4) O'Neill, Caitlin 16            
  2 Lo-Ellen Park Secondary School  'A'                    NT    2:27.95    7  
     1) Paris, Desiree 17               2) Luczak, Emy 17                 
     3) Peric, Silva 16                 4) Graham, Nora 17                
  3 Lasalle Secondary School  'A'                          NT    2:38.55    6  
     1) Passi, April 16                 2) Solski, Andrea 17              
     3) Roininen, Erin 17               4) Sebock, Katie 16               
  4 College Notre Dame  'A'                                NT    2:39.82    5  
     1) Hebert, Stephanie 17            2) Lalonde, Annick 17             
     3) Lebeau, Christine 17            4) St. Denis, Valerie 17          
  5 Marymount Academy  'A'                                 NT    2:42.36    4  
     1) Spina, Alyson 16                2) Thibeault, Christina 16        
     3) Wandziak, Sarah 16              4) Proulx, Julie 16               
  6 Sudbury Secondary School  'A'                          NT    2:52.79    3  
     1) Godden, Kayla 15                2) Charrette, Jessica 15          
     3) Denomme, Kate 14                4) Westphal, Stephanie 16         
 
Event 48  Men 19 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Charles College  'A'                               NT    2:25.97    9  
     1) Fram, Nick 16                   2) Marcotte, Andrew 17            
     3) Crowder, Tyler 16               4) Nootchtai, Kevin 16            
  2 Lo-Ellen Park Secondary School  'A'                    NT    2:31.21    7  
     1) Wood, Matt 16                   2) Britt, Deren 16                
     3) Merotto, Ben 17                 4) Kallio, Adam 17                
 
Event 49  Women 19 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasalle Secondary School  'A'                          NT      58.54    9  
     1) Jackson, Courtney 15            2) Green, Molly 14                
     3) King, Jennifer 17               4) Salazar, Karla 14              
  2 Chelmsford ValleyD.C.S.  'A'                           NT    1:14.21    7  
     1) Cunningham, Keeshann 16         2) Hobbs, Hailey 17               
     3) McLaughlin, Melissa 16          4) Smith, Elizabeth 14            
  3 Lively District Secondary S.  'A'                      NT    1:17.37    6  
 
Event 50  Men 19 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chelmsford ValleyD.C.S.  'A'                           NT    1:03.80    9  
     1) Day, Grant 17                   2) Onucky, Kris 14                
     3) Stevenson, Alex 15              4) White, Ian 17                  
  2 Lively District Secondary S.  'A'                      NT    1:05.66    7