SDSSAA Badminton 2007

Individual Results: Midget

 

Midget Age Group: Men's Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Kevin Wiseman

LEP

5

2nd

Mason Morningstar

ESSC

4

3rd

Josh Patrik

LIV

3

4th

Patrick Junor

CND

2

5th

Kurtis McMahon

ESSC

1

5th

Jean Louis Roberge

ESMC

1

 

Midget Age Group: Ladies' Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Erin Agnihotri

MMA

5

2nd

Anna MacDonald

SCC

4

3rd

Sarah Gosselin

ESSC

3

4th

Emma Paxton

MMA

2

5th

Jessica Dormer

SSS

1

5th

Briane Myre

CND

1

 

Midget Age Group: Men's Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Rhys Jarvis / Sparsh Kundan

LEP

5

2nd

Brandon Ladouceur / Anthony Zagar

SCC

4

3rd

Ryan Brazeau / Jordan Kilganon

ESSC

3

4th

Tom Fahey / Dan Collins

LEP

2

5th

Mike Laplante/Peter Chuspka

Liv

1

5th

Peter Horoziejczyk/Josh Cuomo

Las

1

 

Midget Age Group: Ladies' Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Kayla Gallo/Maxine Vincent

CND

5

2nd

Sylvie Leveiller/Liane Seguin

CND

4

3rd

Haritha Popuri/Georgina Rainsford

LEP

3

4th

Cara McCutcheon/Riley Moore

LEP

2

5th

Carley Cummings/Shauna Laliberte

MMA

1

5th

 

 

1

 

Midget Age Group: Mixed Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Kaite Doyle/Dylan Rheault

Las

5

2nd

Audra Mathewson/Josh Martin

LEP

4

3rd

Miranda Peltier/Joe Camelitti

LEP

3

4th

Stephanie McKnight/Maurice Rouselle

ESSC

2

5th

 

 

1

5th

 

 

1

 

 

SDSSAA Badminton 2007

Individual Results: Junior

 

Junior Age Group: Men's Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Patrick Michel

CND

5

2nd

Mike Huneault

CND

4

3rd

Jeremy Bellmore

ESRF

3

4th

Jackson Slade

LEP

2

5th

Joel Muncion

Hor

1

5th

Jean Marc Labelle

CND

1

 

Junior Age Group: Ladies' Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Sylvie Dalcourt

LEP

5

2nd

Jenna Dupuis

ESRF

4

3rd

Veronique Charbonneau

CND

3

4th

Zorissa Prosser

SB

2

5th

Lianne Charette

SSS

1

5th

Natasha Roberge

Han

1

 

Junior Age Group: Men's Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Bradley Dupuis / Patrick Houle

ESRF

5

2nd

Adam Constantineau / Nicholas Lalonde

ESMC

4

3rd

Robert Wiley / Matt Wiley

LEP

3

4th

Nick Michellotta / Blair Roberts

SCC

2

5th

Mike Fabris/Marcus Foligno

St Ben

1

5th

James Howatt/Dylan Martin

SCC

1

 

Junior Age Group: Ladies' Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Lissa Lahaie / Janell Fortin

ESRF

5

2nd

Yasmine Hossini / Paula Hunter

LEP

4

3rd

Donna McLaughlin / Chantal Lavoie

ESSC

3

4th

Katie Redwood / Natascia Marcantognini

BAC

2

5th

Amanda Schneider/Rebecca Van Kempen

MMA

1

5th

Laryssa Belinsky/Tracy Smith

Liv

1

 

Junior Age Group: Mixed Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Karly Walker / Matthew Ball

LEP

5

2nd

Jenna Lang / Tyler Bethune

LAS

4

3rd

Julie Maslakewycz / Matthew Dovgalev

CND

3

4th

Chelsey Boure / Michael Lefebvre

ESRF

2

5th

Melissa Moriarty / Justin Roy

ESRF

1

5th

 

 

1

SDSSAA Badminton 2007

Individual Results: Senior

 

Senior Age Group: Men's Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Mike Stanford

LEP

5

2nd

Dan Mines

LAS

4

3rd

Andrew Moss

CVDCS

3

4th

Dan Saftenberg

ESSC

2

5th

Mathieu Brunet

HOR

1

5th

David Yandeau

SSS

1

 

Senior Age Group: Ladies' Singles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Julie Vasseur

LEP

5

2nd

Natalie Racette

LAS

4

3rd

Katie Reid

LCS

3

4th

Andrea MacKay

CND

2

5th

Sophie Goulet

CND

1

5th

Crystal Brunet

Chelm

1

 

Senior Age Group: Men's Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Mike Delfante / Dustin Mitchell

LAS

5

2nd

Philipe Larose / Shawn Lahaie

ESFR

4

3rd

Zak Whissell / Andrew Slaney

LEP

3

4th

Antonio Radford-Paz / Justin Richardson

MC

2

5th

Kyle Eide/Jon Lessard

CND

1

5th

Peter Roy/David Kassey

ESFR

1

 

Senior Age Group: Ladies' Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Tiffany Wilson / Veronyk Wilson

CND

5

2nd

Dee Dee Ainsworth / Marlee Langille

LEP

4

3rd

Lianna Battistoni / Kelly Tyndall

LEP

3

4th

Lindsay Champagne / Mereille Gascon

ESMC

2

5th

Joanna Fabris / Marcia Topolinski

SB

1

5th

Kacie Leslie/Brooke Gill

CND

1

 

Senior Age Group: Mixed Doubles

 

Place

Name(s)

School

Points

1st

Sam Cheng / Corey Frech

LEP

5

2nd

Sophie Lalonde / Gaston Boucher

CND

4

3rd

Nichole Roy / Joel Fortin

ESFR

3

4th

Jamie Fewster / Brendan Koronovich

LEP

2

5th

Laila Golde/Kevin Livingston

Las

1

5th

Gillian Russell/Pascal Rochon

Hor

1

Team Results - Championship Records
Back to SDSSAA Home Page