SUDBURY DISTRICT SECONDARY SCHOOLS' ATHLETIC ASSOCIATION

COED TENNIS

Championship Records

 

*last update: June 26, 2023

 click on year for details (where available)

YEAR EVENT WINNERS SCHOOL
2023 Boys Doubles Stephen Suorinen and Jonah Poxleitner Lo-Ellen
2023 Boys Singles Noah Bulbring Lo-Ellen
2023 Girls Doubles Veronique Fortier and Madison Smith Esc Champlain
2023 Girls Singles Lauren Pineau Lockerby
2023 Mixed Doubles Tanner Rollins and Madison Hollahan St Charles
2023 Team Aggregate Plaque Winner: Lo-Ellen Park (coach: Dave Winsa)
2022 Boys Doubles Ryan DiSalle and Connor DiSalle Lo-Ellen
2022 Boys Singles Olivier de la Riva Notre-Dame
2022 Girls Doubles Kianna D'Attilio and Kianna Trottier Esc l'Horizon
2022 Girls Singles Madison Hollahan St Charles
2022 Mixed Doubles Tyler Smith and Clara Dissanayake Lo-Ellen
2022 Team Aggregate Plaque Winner: Lo-Ellen Park (coach: Dave Winsa)
2020-21 All Events No Event Due to CoVid-19 n/a
2019 Boys Doubles Abbas Dedanwala & Eric Dissanayake Lo-Ellen
2019 Boys Singles Andrew Varghese Lo-Ellen
2019 Girls Doubles Ava Punkkinen & Logan Waltenbury Lo-Ellen
2019 Girls Singles Lauren Fearn Lo-Ellen
2019 Mixed Doubles Bronwyn Mantle & Jeff Dodds Lo-Ellen
2019 Team Aggregate Plaque Winner: Lo-Ellen Park (coach: Richard Breault)
2018 Boys Doubles Liam Williamson & Kevin Ranger St Charles
2018 Boys Singles Andrew Varghese Lo-Ellen
2018 Girls Doubles Ava Punkkinen & Logan Waltenbury Lo-Ellen
2018 Girls Singles Brianna Fazekas Lo-Ellen
2018 Mixed Doubles Jeff Dodds & Bronwyn Mantle Lo-Ellen
2018 Team Aggregate Plaque Winner: Lo-Ellen Park (coach: Richard Breault)
2017 Boys Doubles Jeffrey Dodds & William McCormick Lo-Ellen
2017 Boys Singles Andrew Varghese Lo-Ellen
2017 Girls Doubles Kaitlyn Falvo & Mireille Kingsley Notre-Dame
2017 Girls Singles Connie Zeng Lo-Ellen
2017 Mixed Doubles Benjamin Ashley & Bronwyn Mantle Lo-Ellen
2017 Team Aggregate Plaque Winner: Lo-Ellen Park (coach: Richard Breault)
2016 Boys Doubles Ward Kyle & Jack Wisniewski Lockerby
2016 Boys Singles Darren DePaolis Lasalle
2016 Girls Doubles Camille Godin & Gabrielle Huneault Notre-Dame
2016 Girls Singles Gracen Lacko Lo-Ellen
2016 Mixed Doubles Melisa Kingsley & Justin Preseault Notre-Dame
2016 Team Aggregate Plaque Winner: Collège Notre-Dame (coach: Luc Giroux)
2015 Boys Doubles Calin Ranger & Charles de la Riva Notre-Dame
2015 Boys Singles Sebastien Dugas-Ruest Notre-Dame
2015 Girls Doubles Justin Tubin & Melisa Kingsley Notre-Dame
2015 Girls Singles Chantae Robinson Marymount
2015 Mixed Doubles Lara Renzetti & Justin Pr├ęseault Notre-Dame
2015 Team Aggregate Plaque Winner: Collège Notre-Dame (coach: Luc Giroux)
2014 Boys Doubles Roch Mayer & Philip Butler Notre-Dame
2014 Boys Singles Sebastien Dugas-Ruest Notre-Dame
2014 Girls Doubles Kaouther Bouhedda & Marla Betts Lasalle SS
2014 Girls Singles Chantae Robinson Marymount
2014 Mixed Doubles Alain Ament & Justin Legault Notre-Dame
2014 Team Aggregate Plaque Winner: Collège Notre-Dame (coach: Luc Giroux)
2013 Boys Doubles Thomas Lambert & Josh Harkins Bishop A. Carter CSS
2013 Boys Singles Jason Boudreau Biship A. Carter CSS
2013 Girls Doubles Krista Burns & Michelle Filipovic Marymount
2013 Girls Singles Sally Ross Lockerby CS
2013 Mixed Doubles Pascale Lavergne-Giroux & Sebastien Dugas-Ruest Notre-Dame
2013 Team Aggregate Plaque Winner: Collège Notre-Dame (coach: Luc Giroux)
2012 Boys Doubles Cameron Desjardins & Josh Harkins Bishop A. Carter CSS
2012 Boys Singles Jason Boudreau Biship A. Carter CSS
2012 Girls Doubles Michelle Filipovic & Krista Burns Marymount
2012 Girls Singles Sally Ross Lockerby CS
2012 Mixed Doubles Pascale Lavergne-Giroux & Kyle Hartman Notre-Dame
2012 Team Aggregate Plaque Winner: Bishop A. Carter CSS (coach: Dave Fabiilli)
2011 Boys Doubles Cameron Desjardins & Josh Harkins Bishop A. Carter CSS
2011 Boys Singles Akshay Varghese Lo-Ellen Park SS
2011 Girls Doubles Cloé Lacasse & Natalie St-Laurent Es Macdonald Cartier
2011 Girls Singles Sally Ross Lockerby CS
2011 Mixed Doubles Gabriel Despatie & Karolyne Blain Es Macdonald Cartier
2011 Team Aggregate Plaque Winner: Es Macdonald Cartier (coach: Jacque Grylls)
2010 Boys Doubles Christopher Hannon & Connor Hill Bishop A. Carter CSS
2010 Boys Singles Nick Micelotta St Charles
2010 Girls Doubles Cloé Lacasse & Natalie St-Laurent Es Macdonald Cartier
2010 Girls Singles Kelsey Castron Marymount
2010 Mixed Doubles Manny Legace & Kelsey Gasparini Sudbury Secondary
2010 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2009 Boys Doubles Benoit Bizier & Justin Ouellette Notre-Dame
2009 Boys Singles Samuel Jean-Louis Lockerby CS
2009 Girls Doubles Lindsay Cooper & Kendra Lilly Lockerby CS
2009 Girls Singles Kelsey Castron Marymount
2009 Mixed Doubles Justin Gagnon & Lia Tramontini Notre-Dame
2009 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2008 Boys Doubles Caleb Benoit & Brendan Roy Lasalle SS
2008 Boys Singles Sam Jean Louis Lockerby CS
2008 Girls Doubles Amrita Gill & Dana Cooper Lockerby CS
2008 Girls Singles Alison Hunt St Charles
2008 Mixed Doubles Vedran Dukuc & Lisa Hysen Lockerby CS
2008 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2007 Boys Doubles Trevor Jessop & Evan Zimmerman Confederation SS
2007 Boys Singles Jean-François Renaud ES Macdonald Cartier
2007 Girls Doubles Amrita Gill & Dana Cooper Lockerby CS
2007 Girls Singles Pam Chenard St Charles College
2007 Mixed Doubles Dan Mines & Brittany Asunmaa Lasalle SS
2007 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2006 Boys Doubles Lasalle SS
2006 Boys Singles Vedran Dukic Lockerby Composite
2006 Girls Doubles Amrita Gill, Dana Cooper Lockerby Composite
2006 Girls Singles Pam Chenard St Charles College
2006 Mixed Doubles Lo-Ellen Park SS
2006 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2005 Boys Doubles Calvin Goluch, Trevor Beange Lockerby CS
2005 Boys Singles Joel Lelievre ES du Sacré-Coeur
2005 Girls Doubles Jessica Keranen, Daniella Homer Lively DSS
2005 Girls Singles Kandice Belanger Marymount Academy
2005 Mixed Doubles Jenna Beauchesne, Steven Taylor Lasalle SS
2005 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2004 Boys Doubles Doug Ross, Dave Buchanan Lockerby Composite
2004 Boys Singles Robert Hums Lo-Ellen Park
2004 Girls Doubles Njeri Cleland, Megan Williams Lockerby Composite
2004 Girls Singles Kandice Belanger Marymount Academy
2004 Mixed Doubles Justine Gelinas, Josh Gelinas Lockerby Composite
2004 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2003 Boys Doubles Jesse Winn, Everett Winn St Charles College
2003 Boys Singles Jarrod Crawford St Charles College
2003 Girls Doubles Helen Filion, Jenna Beauchesne Lasalle
2003 Girls Singles Elizabeth Payden Lockerby Composite
2003 Mixed Doubles Meghan Laplante, Daniel Ruddoch Chelmsford Valley DCS
2003 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2002 Boys Doubles Calvin Goluch, Phil Savignac Lockerby Composite
2002 Boys Singles Brent Richardson Lockerby Composite
2002 Girls Doubles Helen Filion, Jenna Beauchesne Lasalle
2002 Girls Singles Elizabeth Payden Lockerby Composite
2002 Mixed Doubles Robyn Ojala, Hasan Merali Lo-Ellen Park
2002 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2001 Boys Doubles Adam Cecey, Phil Savignac Lockerby Composite
2001 Boys Singles Brent Richardson Lockerby Composite
2001 Girls Doubles Alyson Laking, Cheryl Lilley Lo-Ellen Park
2001 Girls Singles Elizabeth Payden Lockerby Composite
2001 Mixed Doubles Katie Croteau, Hasan Merali Lo-Ellen Park
2001 Team Aggregate Plaque Winner: Lockerby Composite
2000 Boys Doubles Phillip Savignac, Brent Richardson Lockerby Composite
2000 Boys Singles James Longstreet Lo-Ellen Park S.S.
2000 Girls Doubles Lee Stach, Connie Rossi Lasalle S.S.
2000 Girls Singles Elizabeth Payden Lockerby Composite
2000 Mixed Doubles Hasan Merali, Robyn Ojala Lo-Ellen Park S.S.
2000 Team Aggregate Plaque Winner: Collège Notre-Dame
1999 Boys Doubles Steve Ruddach/Jason Lajeunesse Levack D.S.S.
1999 Boys Singles James Longstreet Lo-Ellen Park S.S.
1999 Girls Doubles Mary Ojala/Robin Ojala Lo-Ellen Park S.S.
1999 Girls Singles Elizabeth Payden Lockerby Composite
1999 Mixed Doubles Uulject Gill/Georgina Patterson Lockerby Composite
1999 Team Aggregate Plaque Winner: Lo-Ellen Park S.S.
1998 Boys Doubles Cliff Richardson/Billy Pilon Lo-Ellen Park S.S.
1998 Boys Singles James Longstreet Lo-Ellen Park S.S.
1998 Girls Doubles Mary Ojala/Sarah Kircheffer Lo-Ellen Park S.S.
1998 Girls Singles Sandra St. Germain Marymount College
1998 Mixed Doubles Karen Demers/Francis Fox Levack
1998 Team Aggregate Plaque Winner: Lo-Ellen Park S.S.
1997 Boys Doubles Jason Tripp/Ryan Dussiaume Lasalle
1997 Boys Singles Cliff Richardson Lo-Ellen
1997 Girls Doubles Mary Ojala/Sarah Kirchhefer Lo-Ellen Park S.S.
1997 Girls Singles Lori Ojala Lo-Ellen Park S.S.
1997 Mixed Doubles Susie Ho/David McKinty Lockerby
1997 Team Aggregate Plaque Winner: Lasalle S.S. (coach: Denis Laforge)
1996 Boys Doubles Jason Tripp/Sean Teskey Lasalle S.S.
1996 Boys Singles Dustin Su Lasalle S.S.
1996 Girls Doubles Susie Ho/Debbie Ho Lockerby C.S.
1996 Girls Singles Lori Ojala Lo-Ellen Park S.S.
1996 Mixed Doubles Marc Bednis/Melissa Sander Lasalle S.S.
1996 Team Aggregate Plaque Winner: Lasalle S.S. (coach: Denis Laforge)
1995 Boys Doubles Dustin Su/Jeremy Nesseth Lasalle S.S.
1995 Boys Singles Paul Renaud E.s. Hanmer
1995 Girls Doubles Nancy Cote/Tina St. Louis E.S.C. Champlain
1995 Girls Singles Lori Ojala Lo-ELlen Park
1995 Mixed Doubles Shannon Stephen/Jeff Walker Lasalle S.S.
1995 Team Aggregate Plaque Winner: Lasalle S.S. (Coach: Denis Laforge)
1994 Boys Doubles Oscar Cano/Brad Young Lo-Ellen Park
1994 Boys Singles Adrian Court Sudbury Sec.
1994 Girls Doubles Susie Ho/Debbi Ho Lockerby Composite
1994 Girls Singles Liana Feltrin Lo-Ellen Park
1994 Mixed Doubles Anson Wong/Kara Rheault Lockerby Composite
1994 Team Aggregate Plaque Winner: Lo-Ellen Park S.S. (Coach - Marge Dash)
1993 Boys Doubles S. Etlinger/D. Wilgos Lasalle S.S.
1993 Boys Singles Adrian Court Sudbury Sec.
1993 Girls Doubles H. Ryan/T. Corriveau Confederation
1993 Girls Singles Lori Ojala Lo-Ellen Park
1993 Mixed Doubles K. MacDonald/P. Wasney Marymount/St. Charles
1993 Team Aggregate Plaque Winner: Lo-Ellen Park S.S. (Coach - Marge Dash)
1992 Boys Doubles D. Wilgos/S. Ettinger Lasalle
1992 Boys Singles Chris Fazekas Sudbury Sec.
1992 Girls Doubles P Gravelle/Liette Gravelle Heritage
1992 Girls Singles Brigitte Mathews Notre Dame
1992 Mixed Doubles T. Tessaro/S. MacLennan Lively
1992 Team Aggregate Plaque Winner: Collège Notre-Dame (Coach-Sylvain Ducharme)
1991 Boys Doubles S. McLennon/R. Kallio Lively
1991 Boys Singles Chris Mathews St. Charles
1991 Girls Doubles T. Dube/T. Sprega Lasalle
1991 Girls Singles Kathy Parker Levack
1991 Mixed Doubles K. Stoaddart/M. LaPierre Lasalle
1991 Team Aggregate Plaque Winner: Lasalle S.S. (Coach-Cyril Doherty)
1990 Boys Doubles S. Ettinger/D. Willgos Lasalle
1990 Boys Singles Chris Mathews St. Charles
1990 Girls Doubles T. Dube/ T. Sprega Lasalle
1990 Girls Singles Kathy Parker Levack
1990 Mixed Doubles K. Stoddart/J. Younger Lasalle
1989 Boys Doubles No information available
1989 Boys Singles Chris Mathews St. Charles
1989 Girls Doubles No information available
1989 Girls Singles Kathy Parker Levack
1989 Mixed Doubles No information available
1988 No championship - event was moved from fall to spring
1987 Boys Doubles D. Campbell/R. Perrin St. Charles
1987 Boys Singles Doug Garritson Lockerby
1987 Girls Doubles R.A. Wilson/S. Delorme Hanmer
1987 Girls Singles Christine Hoenggeli Lo-Ellen
1987 Mixed Doubles Chris Mathews/S. Lee St. Charles/Marymount
1986 Boys Doubles C. Barbe/K. Allen Capreol
1986 Boys Singles Brian Byrnes Capreol
1986 Girls Doubles C. Nichols/C. Levac Lively
1986 Girls Singles Maureen McNamara Lockerby
1986 Mixed Doubles L. Lacko/G. Lacko St. Charles/Marymount
1985 No information available
1984 Boys Doubles K. Grenke/R. Forcier Nickel District
1984 Boys Singles Chris Chen Lasalle
1984 Girls Doubles M. Gilbert/J. Gilbert Hanmer
1984 Girls Singles Diana Campestrini Marymount
1984 Mixed Doubles T. McKibbon/S. Kampman St. Charles/Marymount
1983 Boys Doubles D. Parisotto/d. Paquette St. Charles
1983 Boys Singles Chris Chen Lasalle S.S.
1983 Girls Doubles D. O'Reilly/T. Hatfield Lo-Ellen
1983 Girls Singles Carole Proulx Hanmer
1983 Mixed Doubles M. O'Reilly/K. Dempsey Lo-Ellen
1982 Boys Doubles D. Paquette, D. Parisotto St. Charles C.
1982 Boys Singles Alex Moses Lasalle S.S.
1982 Girls Doubles J. Forget, J. Simard Collège Notre-Dame
1982 Girls Singles Katherine Browne Marymount College
1982 Mixed Doubles C. Proulx, R. Kilganon E.S. Hanmer
1981 Boys Doubles Paul Begin, M. Chapman EspanolA
1981 Boys Singles Chris Chen Lasalle S.S.
1981 Girls Doubles L. McNeill, D. Schilkie Chelmsford V.D.C.S.
1981 Girls Singles C. De Souza Sudbury Secondary
1981 Mixed Doubles M. Moses, C. Mychalkiw Lasalle S.S.
1980 Boys Doubles W. Chen, C. Chen" Lasalle S.S.
1980 Boys Singles P. Shewan Nickel District
1980 Girls Doubles W. Wickstrom/J. Malicki Nickel District
1980 Girls Singles J. Sachsalber Nickel District
1980 Mixed Doubles A. Moses, D. MacKenzie Lasalle S.S.
1979 Boys Doubles P. Gee, J. Kolar Sudbury Secondary
1979 Boys Singles S. Hope Sudbury Secondary
1979 Girls Doubles L. Gelinas/T. Colbourne Capreol High
1979 Girls Singles J. Sachsalber Nickel District
1979 Mixed Doubles E. Watts, S. Kenny Sudbury Secondary
1978 Boys Doubles C. Dingle, J. Paton Copper Cliff
1978 Boys Singles J. Corelli St. Charles
1978 Girls Doubles S. Page, C. Moshko Capreol High
1978 Girls Singles M. Reid Lockerby
1978 Mixed Doubles M. Brown, L. Simeoni St. C - M.M.
1977 Boys Doubles C. Dingle, J. Paton Copper Cliff
1977 Boys Singles J. Corelli St. Charles
1977 Girls Doubles S. Page, C. Moshko Capreol High
1977 Girls Singles M. Reid LockerbY
1977 Mixed Doubles R. M. Barton, M. Todd Sudbury Secondary
1976 Boys Doubles C. Dingle, J. Paton Copper Cliff
1976 Boys Singles P. Maynard Lockerby
1976 Girls doubles L. Simeoni Marymount
1976 Girls Singles S. Girling Lasalle S.S.
1976 Mixed Doubles M. Todd, R. M. Barton Sudbury Secondary
1975 Boys Doubles S. Reid, D. Mielty Lockerby
1975 Boys Singles J. Skirda Copper Cliff
1975 Girls Doubles B. Scott, H. Dopson Sudbury Secondary
1975 Girls Singles C. Gobbo Nickel District
1975 Mixed Doubles R. M. Simic, J. Simic Franco-Jeunesse
1974 Boys Doubles S. Reid, D. Mielty Lockerby
1974 Boys Singles J. Richardson Lockerby
1974 Girls Doubles D. Snow, M. Jakubek Lasalle S.S.
1974 Girls Singles S. Girling Lasalle S.S.
1974 Mixed Doubles R. M. Simic, J. Simic Franco-Jeunesse
1973 Boys Doubles F. Syer, M. Keaney St. Charles
1973 Boys Singles J. Richardson Lockerby
1973 Girls Doubles N. Bilous, D. Boyd High-Tech Complex
1973 Girls Singles S. Girling Lasalle S.S.
1973 Mixed Doubles R. M. Simic Franco-Jeunesse
1972 Boys Doubles F. Syer, M. Keaney St. Charles
1972 Boys Singles J. Richardson Lockerby
1972 Girls Doubles C. Pawluk, H. Paull Marymount
1972 Girls Singles R. M. Simic Nickel District
1972 Mixed Doubles B. Scott, R. Smith Sudbury High
1971 Boys Doubles M. Somers, P. Lafontaisie Lasalle S.S.
1971 Boys Singles R. Savignac Sheridan Tech
1971 Girls Doubles Hertha & Helga Paull Marymount
1971 Girls Singles C. Pawluk Marymount
1971 Mixed Doubles Anne & Jim Richardson Lockerby

*if you have any information about winners of past championships in this sport, please contact the S.D.S.S.A.A. as soon as possible (Phone: 675-0215, Fax: 675-0216, email makelad@rainbowschools.ca).

 


Back to Championship Records Table of Contents